TİM’de seçim tartışmaları büyüyor

Posted by

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) başkanlık seçimlerini yakından ilgilendiren ve 18 Mayıs’ta gerçekleştirilen Dokuma ve Hammaddeleri Kesim Konseyi seçiminin yankıları devam ediyor. Seçimde başkanlık vazifesine Güneydoğu Anadolu Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Lideri Ahmet Fikret Kileci getirilirken, TİM Lideri İsmail Gülle, tekrar aday olabilmesi için gereken bölüm lider yardımcılığı vazifesine seçilememişti.

Tartışmalar devam ederken, İsmail Gülle bahisle ilgili basın toplantısı düzenledi. Gülle, 14 kişilik konseyde başkanlığa üç kişinin aday olduğunu belirterek, “Bazı zarflarda iki koy kullanıldı. Ben 5 oy alarak lider yardımcısı seçildim” dedi.

Kesim heyeti lideri ve iki lider yardımcısı için oylama yapıldığını belirten Gülle, “Kurulumuz 14 temsilciden oluşuyor. Birinci oylama lider adaylığı için yapıldı. TİM lideri olduğum için bölüm şurası başkanlığına aday olmadım. Oy çokluğu ile Fikret Kileci lider oldu. 2’nci çeşitte lider yardımcıları için oylama yapıldı. Dünyanın neresinde olursa olun matematik ve sayılar nihaidir. 3 adayın olduğu, 14 kişinin oy kullandığı denklemde 5 oy alan kişinin lider yardımcılığı geçerlidir” dedi.

“YÖNETMELİĞE NAZARAN LİDER YARDIMCISIYIM”

Seçimde 23 oy çıktığına da dikkat çeken Gülle, şöyle devam etti: “Gördüğümüz tablo şaşırtıcıdır. Birtakım zarflarda iki oy çıktı. Bu oylar geçersizdir. Her kişinin bir oy hakkı vardır. Seçimlerin nasıl yapıldığı ve oy verme formu ilgili tutanakta aşikardır. Türkiye İhracatçılar Meclisi İle İhracatçı Birliklerinin Kuruluş Ve Vazifeleri Hakkında Yönetmeliğinin 23,27 ve 45’nci unsurları net bir halde tanım edilir. Bu destekle dal şurasından lider yardımcısı olarak seçildim. Ya bu formda kabul edilmesi lazım ya da yine seçim yapılması lazım.”

“Bu tartışmaları değil ihracatı konuşmak isterdim” diyen İsmail Gülle, kelamlarını şöyle tamamladı: “Sektör konseyinde uygulanan mevzuat kararları, ihracatçı birlikleri seçimlerinde de birebir formda uygulandı. 61 ihracatçı birliği seçimlerinde de taraf gözetmeksizin her birine eşit arada yaklaştık. Tek dileğimiz iktisada ihracatla katkı sağlamak, milletimizin yüzünü güldürmek.”  

KİLECİ’DEN AÇIKLAMA: LİDER VE YARDIMCILARI BELİRLENDİ

TİM Lideri İsmail Gülle’nin dokumacılık kesimi şurası seçimlerinde birtakım zarflardan 2’şer oy çıktığı argümanlarını gündeme getirmesinden kısa mühlet sonra Güneydoğu Anadolu Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Lideri Ahmet Fikret Kileci yazılı açıklama yaparak seçim sonucu tartışmalarına son noktayı koydu. Kileci açıklamasında, “Türkiye İhracatçılar Meclisi Dokuma ve Hammaddeleri Kesim Konseyi Başkanlığı ve Lider Yardımcılığı seçimi, 18 Mayıs 2022 tarihinde yapılmıştır. Seçim sonucunda, bölüm şurası başkanlığına Güneydoğu Anadolu Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Lideri Ahmet Fikret Kileci; Lider Yardımcılıklarına ise Akdeniz Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Lider Yardımcısı Zeki Kıvanç ile Uludağ Dokumacılık İhracatçıları Birliği Lideri Pınar Taşdelen Engin seçilmişlerdir. Kamuoyuna hürmetlerimizle duyurulur” dedi. 

İTKİB’İN BAKANLIĞA GÖNDERDİĞİ YAZIDA DA GÜLLE’NİN İSMİ YOK

BloombergHT’in haberine nazaran; İstanbul Dokumacılık ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) Genel Sekreterliği de Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğüne mevzuya ait bir yazı gönderdi. Gülle’nin ismine yer verilmeyen yazıda şöyle denildi: “Alınan tüzel mütalaa ve teamül haline gelen başka İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliklerinin Bölüm Heyeti Seçimlerinde yaptıkları uygulama da göz önünde bulundurularak; Dal Heyeti Lider Yardımcılığına Akdeniz Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) İdare Heyeti Lider Yardımcısı Zeki Kıvanç ve Uludağ Dokuma İhracatçıları Birliği (UTİB) İdare Şurası Lideri Pınar Taşdelen Engin için birebir oy pusulasında kullanılan 9’ar adet oyun geçerli sayılması gerektiği mütalaa edilmiştir.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.