TMMOB’dan Ankapark açıklaması: ‘Milli ihanettir!’

Posted by

TMMOB’a bağlı meslek örgütleri, bugün Ankapark’ta yaptığı incelemenin akabinde basın açıklaması düzenledi.

Toplantıya Mimarlar Odası Ankara Şube Lideri Tezcan Karakuş Candan, Lider Yardımcısı Ali Atakan, Şube Sekreteri Nihal Evirgen, Kent Plancıları Odası Ankara Şube Lideri Ceren İlter Soy, Şube Sekreteri Ömer Dursunüstün, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şube Lider Yardımcısı Rümeysa Karataş, İdare Heyeti Üyesi Burak Kukul ve uzmanlar katıldı.

İncelemeden evvel Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanı Volkan Memduh Gültekin ve ANFA Güvenlik Genel Müdürü Bektaş Arslan ile son durumu değerlendirip bilgi alışverişinde bulunan meslek örgütleri, Ankapark’ın ‘milli ihanet‘ olduğunun altını çizdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Lideri Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

“ANKAPARK ULUSAL SERVET DEĞİL ULUSAL İHANETTİR”

Atatürk Orman Çiftliği alanında Atatürk’ün kaideli bağışına, vasiyetine ve hukuka muhalif yapılan Ankapark’ta gördüğümüz, Gökçek’in ve AKP iktidarının lokal idarelerdeki vizyonsuzluğu, Başkent’e ihaneti ve kamu kaynaklarının nasıl israf edildiğinin temsilidir.

Ankapark’ın yapıldığı alan Atatürk Orman Çiftliği alanıdır, nasıl kullanılacağı Atatürk’ün kaideli bağışında belirlenmiştir. Ankapark ulusal servet değil, rejime karşı işlenmiş ulusal ihanettir.  İhaneti gerçekleştirenlerin Gökçek başta olmak üzere, yargılanması ve zararın tazmin edilmesi için çabamız devam edecek.

Gökçek, benim de içinde olduğum oda liderleri hakkında Ankapark üzerinden, iftira atıyorlar diyerek dava açtı, davadan beraat ettik fakat itiraz etti. Artık dava Yargıtay kademesinde, bugün burada gördüğümüz görüntü ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor.

Gökçek, Ankapark’ta da iki asansörle çıkılan giriş kapısının üstünde bulunan iki kümbetin altındaki katta, saltanat tahtı üzere kendisine makam odası yaptırmış. Saltanat makamının kapısına dayandık lakin kendisi yoktu. Tarihin hiçbir noktasında da bir daha olmayacak. Fizan’a da gitse onu yargılatmak boynumuzun borcu.

“ANKAPARK BİR ENKAZ ALANIDIR”

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Lideri Ceren İlter Soy, şunları kaydetti:

 “Ankapark’ta gördüklerimiz, salt biz gayret eden meslek örgütlerini değil, tüm kenti dehşete düşürecek talanı gösteriyor. Bunun nedeni kentin plansız ve akılcılıktan uzak bir biçimde planlanması.

Ankapark, Başkent’in ortasında bir enkaz alanına dönüşmüştür. Bu alandaki enkazın giderilmesine yönelik tahliller Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluş ideolojisine nazaran yapılmalıdır. Doğal ve kültürel miras alanına karşı yapılan ihanetin hesabının verilmesi için meslek örgütleri olarak çabaya devam edeceğiz.

“ANKAPARK HALKIN KIYMETLERİNE KARŞI BİR CÜRÜM GİRİŞİMİ”

Basın açıklamasında kelam alan Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şube Lider Yardımcısı Rümeysa Karataş ise Ankapark’ta görünen durumun çok vahim olduğunu, Atatürk Orman Çiftliği kanununa alışılmamış yapılan bu hukuksuzluğun birebir vakitte, halkın bedellerine karşı bir kabahat teşebbüsü olduğunun altını çizerek, “Meslek örgütleri olarak uğraşa devam edeceğiz “dedi.  

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.