Türkiye sıhhatte alarm veriyor: Tabip göçü Resmi Gazete ilanına yansıdı

Posted by

Sorunları çözülemeyen hekimler ve sıhhat çalışanları bir yandan ülke dışına çıkmaya devam ederken bir yandan da devlet hastanelerinden ayrılıp özele geçiyor. Oluşan doktor açığı da hastanelerde sıhhat hizmeti verilmesini neredeyse kilitleme noktasına getirdi. Yaşanan açık da Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasını taşıyan ilana yansıdı.

Devlet aradığı doktor sayısı yüzde 100’den fazla artırdı

Kamuda istihdam edilmesi planlanan kontratlı sıhhat işçisi sayısının güncellenmesine yönelik Cumhurbaşkanlığı kararı bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni kararla 2022 yılı içerisinde “Eleman temininde zahmet çekilen yerlerde” istihdam edilecek kontratlı sıhhat işçisi sayısı 16 binden 27 bine çıkartıldı. Lakin kelam konusu artışın büyük oranda uzman tabiplere yönelik olması dikkat çekti. 2022 yılı içinde istihdam edilmesi öngörülen kontratlı uzman doktor sayısı 9 binden 19 bine çıkartıldı.

Hekim sayısı 6 bin 787’den 7 bin 114’e çıkartılırken uzman tabip sayısı yaklaşık iki katı oranında artırıldı. Bu yılın başında 9 bin 14 olarak açıklanan kontratlı uzman tabip sayısı 19 bin 694’e çıkartıldı. Sıhhat meslek örgütleri, yeni düzenleme ile bir müddettir lisana getirdikleri istifaların artması ve uzman doktor açığı argümanlarının doğrulandığını tabir etti. Türk Tabipleri Birliği (TTB) geçen Mayıs ayında yaptığı açıklamayla son bir yılda 10 bin tabibin kamudan istifa ettiğini duyurmuş ve yaşanan sıkıntılara dikkat çekmişti.

TTB: İlan doktor açığını kapatma çabası

TTB İkinci Lideri Ali İhsan Ökten, yeni düzenleme ilgili olarak “Aslında son vakitlerde kamudan ayrılan yaklaşık 10 bin civarında tabip açığını bir halde kapatma çabalarıdır” sözünü kullandı. İktidarın sıkıntıya günlük tahliller ve palyatif formüllerle yaklaştığı tenkidinde bulunan Ökten, DW Türkçe’den Eray Görgülü’ye yaptığı açıklamada sorunun tahlili için aile hekimliği üzere birinci basamak sistemlerin güçlendirilmesi gerektiğini söz ederek “Şu an bizim daha çok pratisyen ve aile doktoruna muhtaçlığımız var. Zira birinci basamak sisteminde sıkıntılarımız daha fazla” diye konuştu.

Ökten ayrıyeten, “Zaten daha evvel yeterli bir basamak ve hami hekimlik sistemimiz olsaydı ikinci ve üçüncü basamağa bu kadar fazla hasta gitmez, bu kadar ağır çalışma şartları karşısında meslektaşlarımız ayrılmaz ve sıhhat sistemi bu kadar fazla çöküş noktasına gelmezdi” tabirini kullandı.

“Personel sayısı artırılmakla sorun çözülmez”

Ankara Tabip Odası Lideri Muharrem Baytemür de, tek başına kontratlı işçi sayısını artırmanın sorunu çözmeyeceğini savundu. Baytemür, “Tümüyle sıhhat sisteminde hükümran olan sıhhatte şiddet, mobbing, beş dakikada hasta bakma, bunun üzere problemlere yönelik tahlil süreçleri geliştirmeden ve bunları değiştirmeden yaşanan kasvetleri çözmek imkanlı gözükmüyor” tabirini kullandı.

“Sözleşmeli tabibe kamuda çalışandan iki kat daha fazla fiyat veriliyor”

TTB İkinci Lideri Ökten, bir öteki ıstıraba daha dikkat çekti. Kontratlı halde çalışanların iş garantisinin olmadığını kaydeden Ökten, öbür yandan kamuda çalışan tabip ile kontratlı tabip ortasında fiyat farkı olduğunu da vurguladı. Ökten “Bu yaklaşık iki katı oluyor. Yani kontratlı tabibe, kamuda çalışandan yaklaşık iki katı fazla fiyat veriliyor” diye konuştu. Ökten, bu tıp farklılıkların çalışma barışını bozduğunu ve bozmaya devam edeceğini de kaydetti. Bu ortada istifa ederek yurt dışına çalışabilmek için TTB’den evrak talep eden hekim sayısı da her geçen gün artıyor. Bu sayı geçtiğimiz yıl uzunluğu toplam bin 405’ti. Son açıklanan bilgilere nazaran kelam konusu sayı yalnızca yılın birinci beş ayında 945’e ulaştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.