Türkiye Uzay Ajansı’ndan ABD’li şirketle ‘LEO’ mutabakatı

Posted by

Türkiye Uzay Ajansı’nın (TUA) Türkiye’nin uzay programı kapsamında çeşitli şirketlerle iştirak mutabakatları imzalamaya devam ediyor.

Son olarak ABD’nin dünyaca ünlü uzay şirketi Sierra Space ile TUA ve ESEN Sistem bir paydaşlık muahedesi imzaladı.

Uzun vadeli olduğu belirtilen iştirak mutabakatının LEO (Alçak Dünya yörüngesi) Ay ve astronot programları konusunda işbirliği içerdiği bildirildi.

NASA’NIN DA ORTAĞI

shiftdelete.net’te yer alan habere nazaran, TUA ve ESEN sistem ile muahede sağlayan ve 1963 yılında kurulan Sierra Space, 1994 yılında Türk kökenli Fatih Özmen ve Eren Özmen tarafından satın alındı.

Su anda ise ABD ordusundan NASA’ya kadar birçok kurumla ortak proje geliştiriyor.

Son yıllarda ise astronotları yerküre alçak yörüngesine uçuracak ticari işçi taşıma yeteneğini geliştirmesi için NASA tarafından seçilen 3 şirket ortasında yer aldığı için tüm dünya tarafından tanınır bir hale geldi.

UZAY TEKNOLOJİLERİ ORTAKLIĞI

Türkiye Uzay Ajansı ve ESEN Sistem ile imzalanan mutabakata nazaran ise alçak Dünya yörüngesine ve Ay’a yük gönderme başta olmak üzere uzaktan algılama, sevk sistemleri, mürettebatlı uzay sistemi ve uzay irtibatı üzere uzay teknolojileri ve uygulamaları konusunda iş birliği yapılacak.

Bununla birlikte Sierra Space ve ESEN’in önümüzdeki beş yıl boyunca Dream Chaser isimli uzay uçağı ve LIFE habitatı da dahil olmak üzere birçok uzay teknolojisi ve uygulamaları üzerinde TUA ile ortaklaşa çalışacak. Ayrıyeten gelecekteki LEO planları da yeniden birlikte yapılacak.

ANLAŞMANIN DİKKAT ÇEKEN DÖRT MADDESİ

Anlaşma dahilinde bilinen 4 husus ise şu halde:

  • Uzaktan algılama, sevk sistemleri, mürettebatlı uzay sistemi ve uzay bağlantısı üzere alanlardaki uzay teknolojileri ve uygulamaları
  • Sierra Space’in LIFE uzay habitat modülünün kullanımı dahil olmak üzere, LEO yörüngesinde uzay ortamı kullanımı
  • Yükleri LEO’ya (alçak Dünya yörüngesi) ve aya gönderme
  • Uzayla ilgili ticari teşebbüsler, Ar-Ge, teknoloji inovasyonu ve bilim kampanyalarında Türk endüstrisi ve akademisinin katılımı

HİÇ BU KADAR DEĞERLİ OLMAMIŞTI

Sierra Space CEO’su Tom Vice tarafından hususla ilgili yapılan açıklamada şunlar söylendi:

Türk Uzay Ajansı ve ESEN ile yapılan bu mutabakat, LEO’da bir teknoloji ve iş platformu inşa ettiğimiz ve de bunu yaparken uzaya ekonomik erişim sağlayarak ticari uzay iktisadını dünyaya açtığımız için Sierra Space için kıymetli bir adımdır.

İnsan uygarlığını ilerletmek için yaptığımız iş hiç bu kadar kıymetli olmamıştı. Yeni jenerasyon uzay nakliyatına, destinasyonlara ve uygulama tahlillerine öncülük etmek için dünyanın dört bir yanından insanları bir ortaya getirmek için uzayda eşsiz bir fırsata sahibiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.