Türkiye’de tasarlanıp geliştirilmiş en güçlü motor TF6000

Posted by

Samsun’da düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ birçok birincilere imza atıyor.

Türkiye’nin yerli ve ulusal üretimi olan birinci insansız savaş uçağı KIZILELMA’dan, yerli helikopter Gökbey’e, Ulusal Muharip Uçak’tan(MMU) SİHA’lara kadar birçok teknolojik eserin görücüye çıktığı şenlikte Türkiye’nin en güçlü ulusal motoru TEI-TF6000 da büyük ilgi çekiyor.

2023’te test çalışmalarına başlanacak

10 bin beygire çıkarılması hedeflenen TEI-TF6000, 2023’ün birinci aylarında imalat çalışmalarının tamamlanması halinde çalıştırılarak test edilmesi planlanıyor.

“Türkiye’nin şu ana kadar geliştirdiği en güçlü motorudur”

TEI-TF6000 hakkında bilgi veren TEİ Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, TEI-TF6000, TEKNOFEST KARADENİZ’de birinci sefer görücüye çıkardığımız bir motorumuzdur. Rahatlıkla söyleyebilirim ki Türkiye’de tasarlanıp geliştirilmiş en güçlü motordur. Bu haliyle yaklaşık 6 bin libre tesir üretecek biçimde tasarlanmıştır. Bu da yaklaşık 6 bin beygir diyebiliriz. Art kısmına kısa bir eklemeyle arka yakıcı ekleyerek motorumuzu 10 bin beygire çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin şu ana kadar geliştirdiği en güçlü motorudur. Güç sınıfına çıktığınız vakit bu motoru bir yolcu uçağı motoruna dönüştürmemiz mümkündür. Helikopter motoruna dönüştürmemiz daha da mümkündür. 10 ton sınıfındaki helikopterlerime daha uygun bir motorumuzdur. Tıpkı vakitte gemilere tesir verebilecek bir güç sınıfına erişmiş oluyoruz. Süratli hücumbotumuza güç verebilecek bir motorumuzdur. Dünyadaki uygulamalarına baktığımız vakit boru çizgilerine kompresör olarak gazı basmak için kullanılan bir motor birebir vakitte kullanılması mümkündür. MOTAŞ’la bu bahiste görüşmelerimiz devam ediyor. Ayrıyeten elektrik üretiminde de kullanılıyor. Bu türlü bir motor mesela yaklaşık 4 bin meskenin elektriğini tek başına üretebilecek bir motordur. dedi.

“TEKNOFEST 2023’te bir üst sınıftaki motoru sunmayı hedefliyoruz”

Bir sonraki TEKNOFEST’te bir üst sınıftaki motoru sunmayı hedefliyoruz diyen Akşit, Festivalde olağan ki tıpkı şeyleri getirmiş olmamak için her yıl yeni bir eseri TEKNOFEST’te sunmaya çalışıyoruz. Bu şenlikte de bu eserimiz yeni olduğu için önemli dikkat çekiyor. Aslında evvelki yıllarda yeni olarak tanıttığımız eserler de var. Gitgide eserlerimiz genişliyor. Nasip olursa bir dahaki sene TEKNOFEST’te bir üst sınıfındaki motoru sunmayı hedefliyoruz. Bu motorumuz birebir vakitte teğe bir KIZILELMA’ya güç verebilecek yetenekte bir motordur. Arka yakıcıyla birlikte 10 bin libre tesire ulaşarak 2 tanesi HÜRJET’in güç gereksinimini karşılayabilecek düzeye ulaşıyor.” bilgilerini verdi.

İHA’nın habeirne nazaran, TEKNOFEST’te gösterilen yerli ve ulusal eserler ziyaretçilerin ağır ilgisini çekiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.