Ukrayna: Harkov’da da Rusları durdurduk

Posted by

Savaşın başladığı ilk günlerinde Rus birliklerin ülkenin kuzeydoğusundaki Harkov kentinin kenar mahallelerine girdiğini hatırlatan Ukrayna Savunma Bakanı Valeriy Zalujni, “Bizim asker sayımız ilhakçı Rus kuvvetlerinden çok daha az olmasına rağmen, başkent Kiev’de olduğu gibi Harkov savunmasında da başarılı olduk. İkinci büyük şehrimizin artık düşman tarafından ele geçirilmesi imkânsız hale gelmiştir. Birliklerimiz Rus kuvvetlerini Harkov şehrinden geri püskürttüğü gibi 5 Mayıs’tan itibaren karşı saldırılarla bir dizi yerleşim birimi kurtarıldı. Belirli noktalarda Ukrayna ile Rusya arasında mevcut devlet sınırına dayanmış durumdayız. Harkov şehrine ele geçirme umudunu yitiren düşman askerlerini Donbas cephesine aktarmaya başladı” açıklamasını yaptı.

1 MİLYONLUK ORDU

Öte yandan Ukrayna Savunma Bakanı Aleksey Reznikov, yıl sonuna kadar silah altındaki asker sayısını 1 milyona çıkartacaklarını ilan etti.

Ukrayna televizyonunda yaptığı açıklamada Reznikov, “Savaş başladığında 250 bin askerimiz vardı. Rusya’nın dört koldan üzerimize geleceğini doğrusu beklemiyorduk. Bir anda bin kilometrelik cephe hattı gerçeğiyle karşı karşıya kaldık. Şimdi dostlarımızın da yardımıyla yıl sonuna kadar seferberlik çıtasını 1 milyon askere çıkarmış olacağız. Birliklerimizde bin 500 uzman asker ise Batı’dan gelen silahları kullanma eğitimi alıyor. Birkaç ayda Avrupa’nın en güçlü ordularından biri haline geleceğiz” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.