Van’da bulundular: Hepsi ‘kırmızı’ listede…

Posted by

Dünya Tabiat ve Doğal Kaynakları Müdafaa Birliği’nin kırmızı listesinde yer alan Arap tavşanı, Van’da görüldü. Kanguru üzere ayakları, tavşana emsal kulakları, fareyi andıran gövdesiyle çeşidi tehlike altındaki Arap tavşanı, geçen hafta Van’ın Edremit ilçesinde kırsalda gezen biri tarafından fark edildi.

ÖZEL BAKIMA ALINDILAR

Anneleri olmayan, bitkin 5 yavru Arap tavşanı, Van Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi. Yavru Arap tavşanları akabinde da Van YYÜ Yaban Hayvanları Muhafaza ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bakıma alındı. 

Merkez müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, Arap tavşanının toplumun çeşitli yerlerinde farklı isimlerle anıldığını söyledi. Kemirgen sınıfında yer alan bu çeşidin bilhassa gece ortaya çıktığını ve gündüzleri ise sakin halde otların içinde hayat alanlarında durduklarını aktardı.

BİTKİN HALDEYDİLER”

Prof. Dr. Aslan, “Anneleri olmayan ve kargaların saldırdığı bu hayvanlar, evvel Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Van Şube Müdürlüğü’ne oradan da takımlar tarafından bize getirdi. Getirdiklerinde hayvanlar bitkin haldeydiler ve bir düşmanla karşı karşıya geldiklerinden stresliydiler. Bunları özel bakıma aldık. Şu an durumları güzel ve bir hafta sonra da ömür alanlarına salacağız” dedi.

Arap tavşanının, Dünya Tabiat ve Doğal Kaynakları Müdafaa Birliği’nin kırmızı listesinde yer aldığını da hatırlatan Aslan, “Bu tıp bölgemizde de yaşamaktadır. Daha evvel bu çeşit hayvanları görüntülemek için fotoğraf makinelerine muhtaçlık vardı. Ama artık herkesin elinde görüntüleme aygıtı var. Bu farklılıkları beşerler görüntüleyip paylaşıyor. Son vakitlerde merkezimize çok fazla hayvan gelmeye başladı. Bizlerde burada tüm imkânlarımızı seferber ederek bunları besliyoruz. Bizde bir haftadır yavru 5 Arap tavşanını konuk ediyoruz. Bir hafta daha konuk edip tabiata salacağız” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.