Yeni dijital bağımlılık: ‘Kripto para bağımlılığı’

Posted by

Bu yıl birinci defa düzenlenen ‘Psikoloji Günleri’ kapsamında “bağımlılık” konusuna dikkat çekildi. Uzmanlar ve akademisyenler tarafından bağımlılık ve çeşitleri hususları konferanslarla ele alınırken uzman psikologlar ile birlikte farkındalık oluşturmak için öğrencilerle etkinlikler düzenlendi.

Aktiflikte bağımlılık çeşitleri ortasında yer alan dijital bağımlılığın hala daha artarak devam ettiği bunun yanı sıra blockhain teknolojisi ile ortaya çıkan kripto para yatırımcılarının bağımlılık derecesinde alışkanlıklar kazandığı vurgulandı.

Her ne kadar yatırım aracı olarak görülse de insanların telefon ve internet başında takip etmek için çok fazla vakit harcadığı ve oluşan bu bağımlılığın da artık dijital bağımlılık kategorisine girdiği konuşuldu.

“ESKİNİN DEDİKODUSU ŞİMDİNİN TOPLUMSAL MEDYA BAĞIMLILIĞINA DÖNÜŞTÜ”

Bilhassa dijital ve toplumsal medya bağımlılığın artık tehlikeli boyutlara ulaştığını aktaran Prof. Dr. Hayrettin Akkaya gençlere ikazlarda bulundu.

Akkaya, “Dijital bağımlılık, şu anda pek çok bağımlılığın önüne geçmiş durumda. Bu bağımlılık sonucu elektro manyetik aldığımız için fiziki olarak esasen ziyan görüyoruz. Mental olarak da daima aklımız teknolojide, toplumsal medya hesaplarında. Daima olarak haber alma ve paylaşım yapma içgüdüsü içerisindeyiz. Evvelden dedikodu olurdu, fitne fesat bu halde yayılırdı fakat toplumsal medyadaki kadar insanların hayatları ile oynanamazdı. Artık toplumsal medya ve teknoloji o kadar süratli yayılıyor ki bu durumun önüne geçilemiyor. Beşerler hatta düzmece hesaplardan hükumete ve devlete bile iftiralarda bulunabiliyor” dedi.

Akkaya şöyle konuştu:

“Sadece bağımlılık olarak değil bu bağımlılığa bağlı olanların yapmış oldukları palavra haber yapma, yanlış bilgi verme bağımlılığı da toplumu ve insanları da rencide etmekte. Bu yüzden toplumdaki huzur ve itimat de sarsılıyor. Tehlikeli bu durum hasebiyle gençlerimizin her gördükleri paylaşıma inanmamaları, bunları kesinlikle irdelemeleri gerekiyor. Gençlerin bağımlılıktan çok, evvel sıhhatleri, sonra işleri sonra da topluma bağımlılıkları olmaları gerekiyor. Şayet bir bağımlılık olacaksa bu türlü güzel bir bağımlılık olsun. Başka ziyanlı bağımlılıklardan uzak durmalı.”

“ARTIK AĞAÇ YAŞKEN DEĞİL FİDAN İKEN EĞİLİR”

Davranış bozukluklarına sebep olmamak için ailenin çocuklara verecek oldukları birinci yılların çok değerli olduğuna dikkat çekmek için, “Artık ağaç yaşken değil fidan iken eğilir” cümlesini kuran Prof. Dr. Akkaya, “Aslında her şey kişinin kendisinde bitiyor. Ama tekrar de aile kavramı burada bilhassa çocukların toplumsal yaşama karışmadan evvelki devrinde çok kıymetli. Ebeveynlerin kendi bağımlı olmadan, insan sevgisi odaklı çocuklarını okul çağına kadar yetiştirirlerse çok hoş bir temel atmış olurlar. İşte bu 4-5 yıl, ileride makûs alışkanlıkları için kişinin gelişiminde dikkat edilmesi gereken vakitler. Zira artık ‘ağaç, yaşken değil fidan iken eğiliyor’. Çocuklarımız da ileride neyin yanlış neyin yanlışsız olduğunu görerek bu çeşit ziyanlı bağımlılıklardan uzak durması ve bağımlıklara mahzur olması gerekiyor” diyerek kelamlarını sonlandırdı.

“GÜNDE 8-10 SAAT TOPLUMSAL MEDYA KULLANILIYOR”

Dijital ve toplumsal medya bağımlılığının gençler ortasında artık 8-10 saate kadar çıktığını vurgulayan Bağımlıkla Çaba Komite Koordinatörü Gökhan Tekin ise, “Dünyada, ülkemizde ve bulunduğumuz Esenyurt ilçesinde bağımlılık konusu yüksek bir artış eğiliminde. Unsur kullanım oranı 8-9 yaşına kadar indiği gözükmekte. Bilhassa gençler ortasında teknoloji ve toplumsal medya çok yüksek düzeye ulaştı. Günde ortalama 8 ile 10 saat ortası toplumsal medya ve internet bağımlılığı var. Gençlerin toplumsal medya ve teknolojiyi kullanmalarını fakat bunu şuurlu bir halde gereksinimleri doğrultusunda kullanmalarına yönelik eğitimler vermeye çalışacağız” formunda konuştu.

Demir de son olarak kripto para bağımlılığına dikkat çekerek, “Özellikle son yıllarda kumar bağımlılığı bunun alt kolu olarak da dijital oyun bağımlılığı artış göstermekte. Yeniden yatırım aracı olarak bedellendirilen kripto paraya yönelik bağımlılıklar artmakta. Bu ve öteki bağımlıklarda bizim en kıymetli rolümüz önleyici çalışmalar yaparak gençlere bağımlılık konusunda farkındalık oluşturmalıyız” formunda konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.