Foçalılar jeotermal sondajına karşı ayakta

İzmir’in Foça ilçesinde termal turizm adı altında yapılmak istenen iki adet jeotermal sondaja karşı açılan davada bilirkişi keşfi yapıldı. Foçalılar, sondajlarla ilgili “ÇED gerekli değil” kararına tepki gösterdi. Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz “Foça’nın doğal güzellikleri en önemli zenginliklerimizdendir. Termal sondaj projesinin doğamızı ve halkımızın sağlığını tehlikeye atmasına izin vermeyeceğiz. Geleceğimize onarılmaz zararlar vereceğine inandığımız bu projenin iptali için tüm yasal haklarımızı kullanarak mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Foça ilçesine bağlı Fevzipaşa Mahallesi’nde Miray Madencilik A.Ş. tarafından yapılması planlanan ‘Termal Turizm Amaçlı iki adet Jeotermal Kaynak Arama Sondaj’ projesinde, mahkemenin atadığı bilirkişi heyeti keşif yaptı.

“ÇOK ŞEY KAYBETTİRECEK, KAMU YARARI YOK”

‘Foça Tarih ve Doğa Talanına Hayır Platformu’nun çağrısıyla keşif yapılacak alanda toplanan vatandaşlar “ÇED gerekli değildir” kararına tepki gösterdi. Platform adına açıklama yapan Ramis Sağlam, şunları söyledi:

– ÇED gerekli değildir kararı alındığı tarihte bölge onaylı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında ‘Çayır-Mera’ kullanımı ve ‘Asker Yasak Bölge’ sınırları içinde yer alıyordu. Söz konusu proje Foça’nın doğasını, tarım alanlarını, yer altı ve yer üstü sularını olumsuz yönde etkileyecek. Proje toz, duman çıkaran ve çevreye kimyevi atık bırakacak. Sondaj arama kuyularının bulunduğu parseller zeytinliklerle, ormanlık alanın yakınında ve hemen kıyısından akan iki dereyle çevrilidir.

– Bu projenin faaliyete geçmesi halinde Foça’nın yer altı ve yer üstü sularının olumsuz etkileneceği açıktır. Foça gibi özel çevre koruma alanı olan bölgeye kazandıracağı hiçbir değer olmadığı açıktır. Kaybettireceği çok şey olduğu düşünüldüğünde bu proje için verilen ‘çevresel etki değerlendirmesi gerekli değildir’ kararı açıkça kamu yararı gözetilmeden alındığı anlaşılacaktır.

SULAK ALANLAR TEHLİKE ALTINDA

Sondaj alanının zeytinlik arazilerin arasında olduğunu, keşif yapan heyetin de gördüğünü dile getiren Sağlam “Bu alanın içerisinde projenin gerçekleştirilmesinin tarım ve sulama alanlarını risk ve tehlike altına sokacak. Proje etki alanı içinde Arpaçay Göleti ve Sulama Alanı’nın yer aldığı açık olup, sulak alanların korunması hakkında kanuna açık aykırılık içeriyor. Alanda fazla sayıda fay zonu yer alması, jeotermal kuyuda herhangi bir patlama meydana gelmesi halinde yer altı sularını zehirleyeceği tartışmasız” ifadelerini kullandı.

“TÜM YASAL HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ”

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz “Foça’nın doğal güzellikleri en önemli zenginliklerimizdendir. Termal sondaj projesinin doğamızı ve halkımızın sağlığını tehlikeye atmasına izin vermeyeceğiz. Geleceğimize onarılmaz zararlar vereceğine inandığımız bu projenin iptali için tüm yasal haklarımızı kullanarak mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx